در بعضی از خانم‌ها به دلایلی مثل یائسگی زودرس، ذخیره تخمدان خیلی پایین، سن بالا و یا برداشتن تخمدان‌ها در گذشته، نیاز به تخمک اهدایی است. در این روش، تخمک‌ها در طی مراحل آی وی اف، توسط متخصص آی وی اف از شخص اهدا کننده گرفته می‌شود.

در همان روز، همسر شخص گیرنده، نمونه اسپرم را آماده کرده و جنین‌شناس اسپرم‌ها را در زیر میکروسکوپ به تخمک‌های اهدایی تزریق می‌کند. جنین‌های حاصله در مدت ۲ تا ۵ روز بعد، به رحم شخص گیرنده منتقل خواهد شد

اهدای تخمک چیست؟

اهدای تخمک زمانی است که یک زن (اهداکننده) تخمک های خود را به زن دیگر (گیرنده) می دهد تا به گیرنده اجازه بچه دار شدن بدهد. برای اهدای تخمک، به اهداکننده باید داروهایی داده شود که باعث می‌شود او در یک چرخه چندین تخمک ایجاد کند. سپس با قرار دادن سوزنی که از طریق بافت های واژن به پروب اولتراسوند متصل می شود، تخمک ها از اهدا کننده خارج می شوند.

سپس تخمک ها به آرامی از تخمدان ها خارج می شوند (کشیده می شوند). هنگامی که تخمک ها برداشته می شوند، توسط یک جنین شناس ارزیابی می شوند. سپس اسپرم شریک مرد یا یک بانک اسپرم در اطراف هر تخمک قرار داده می شود یا به آن تزریق می شود. این فرآیند لقاح آزمایشگاهی (IVF) نامیده می شود.

mehrnoosh4 2

گیرنده چگونه برای انتقال جنین آماده می شود؟

رحم گیرنده باید با تحریک اهداکننده هماهنگ شود تا همزمان آماده شوند. راه های مختلفی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. اگر زن هنوز چرخه های قاعدگی منظمی داشته باشد، اغلب از دارویی برای سرکوب تخمدان ها و چرخه قاعدگی او استفاده می شود. هنگامی که اهدا کننده دارو را برای تحریک تخمدان های خود شروع می کند، گیرنده شروع به مصرف استروژن برای توسعه پوشش داخلی رحم خود می کند.

در حوالی زمان بازیابی تخمک، گیرنده شروع به مصرف پروژسترون می کند تا امکان لانه گزینی جنین (تخمک بارور شده) فراهم شود. جنین سه تا پنج روز پس از لقاح به رحم گیرنده منتقل می شود. هورمون ها تا زمان تست بارداری و سپس در صورت مثبت بودن تست در اوایل سه ماهه اول بارداری ادامه می یابد.

چه کسی باید از اهداکننده تخمک استفاده کند؟

اهدای تخمک برای زنی که مایل به بچه دار شدن است اما نمی تواند با تخمک خود باردار شود استفاده می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که او بدون تخمدان به دنیا آمده است، در دوران یائسگی است، در گذشته به تحریک هورمونی تخمدان‌هایش پاسخ کافی نمی‌دهد، یا با تلاش‌های قبلی IVF کیفیت تخمک یا جنین ضعیفی داشته است. زنان همچنین در صورت ابتلا به بیماری ژنتیکی که نمی خواهند به فرزندان خود منتقل کنند، ممکن است از اهداکننده استفاده کنند.

mehrnoosh3 2

چه کسی می تواند اهدا کننده تخمک شود؟

اهداکنندگان تخمک زنانی هستند که معمولاً بین ۲۱ تا ۳۴ سال سن دارند و مایلند تخمک های خود را در اختیار گیرنده قرار دهند. آنها ممکن است ناشناس (ناشناخته) یا شناخته شده برای والدین مورد نظر باشند. اهداکنندگان ناشناس از طریق برنامه‌ها یا آژانس‌های اهدای تخمک جذب می‌شوند و دریافت‌کننده آن را نمی‌شناسند.

با این حال، برخی از زوج ها از طریق تبلیغات اهدا کننده را پیدا می کنند. گیرندگان باید در مورد جذب اهداکنندگان بدون استفاده از یک واسطه برای غربالگری اهداکنندگان محتاط باشند و باید به شدت به دنبال مشاوره حقوقی باشند. اهداکنندگان شناخته شده عموماً یکی از دوستان یا خویشاوندان نزدیک گیرنده هستند.

چه آزمایشاتی بر روی اهدا کننده انجام می شود؟

اهداکننده برای عفونت هایی مانند HIV، هپاتیت B و C، سوزاک، کلامیدیا و سیفلیس باید آزمایش دهد. همه اهداکنندگان باید آزمایش دهند تا مطمئن شوند که ناقل ژن فیبروز کیستیک نیستند. سایر آزمایشات ژنتیکی باید بر اساس سابقه و پیشینه قومی اهدا کننده انجام شود. برخی از برنامه ها تجزیه و تحلیل کروموزوم و آزمایش سندرم X شکننده را انجام می دهند. با این حال، این آزمایش لازم نیست. تست روان سنجی اغلب به عنوان بخشی از غربالگری سلامت روان انجام می شود.

گیرنده را چگونه باید ارزیابی کرد؟

ارزیابی گیرنده مشابه ارزیابی زوج هایی است که تحت IVF روتین قرار می گیرند. این باید شامل یک تاریخچه پزشکی جامع از هر دو طرف، از جمله گروه خونی و فاکتور Rh، و آزمایش بیماری های مقاربتی از جمله HIV، هپاتیت، سوزاک، کلامیدیا و سیفلیس باشد. زن و شوهر باید توسط یک متخصص بهداشت روان در مورد پیچیدگی تصمیم برای استفاده از تخمک اهدایی مشاوره شوند.

گیرنده باید معاینه لگن و ارزیابی رحم (رحم) خود را انجام دهد. اگر او بیش از ۴۵ سال سن دارد، باید ارزیابی دقیق تری انجام شود، از جمله ارزیابی عملکرد قلب و خطر بیماری های مرتبط با بارداری. همچنین ممکن است به او توصیه شود که به پزشک متخصص در بارداری پرخطر مراجعه کند. اسپرم شریک مرد باید تجزیه و تحلیل شود و غربالگری ژنتیکی مناسب بر اساس سابقه و پیشینه قومی او انجام شود.

mehrnoosh1 2

احتمال اینکه چرخه تخمک اهدایی منجر به بارداری شود چقدر است؟

موفقیت اهدای تخمک به عوامل زیادی بستگی دارد، اما به سن گیرنده مربوط نمی شود. نرخ موفقیت گردآوری شده توسط مراکز کنترل بیماری برای سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که میانگین نرخ تولد به ازای هر انتقال جنین ۵۵ درصد برای همه برنامه های اهداکننده تخمک است.

آیا یک تخمک اهدایی DNA من را خواهد داشت؟

پاسخ قاطع بله است. از آنجایی که DNA نوزاد فقط از اهداکننده تخمک و ارائه دهنده اسپرم می آید، بسیاری از زنانی که از تخمک اهدایی استفاده می کنند نگران هستند که هیچ اطلاعات ژنتیکی را با فرزند خود به اشتراک نگذارند.

آیا اهدا کننده تخمک دردناک است؟

در حالی که خطرات و ناراحتی هایی وجود دارد که می تواند در طول روش اهدای تخمک رخ دهد، این روند به طور کلی بدون درد و بی خطر است. اگر بدانید که با یک سازمان سطح بالا کار می کنید که سلامت و ایمنی شما را در طول کل فرآیند در اولویت قرار می دهد بسیار کمک می کند.

اگر تخمک اهدا کرده باشید می توانید باردار شوید؟

شما می توانید در طی فرآیند اهدای تخمک باردار شوید، بنابراین از شما می خواهیم که در طول این پروسه از رابطه جنسی خودداری کنید. تخمدان های شما در طی فرآیند اهدای تخمک بزرگ می شوند.

آیا باید به فرزندتان بگویید که یک تخمک اهداکننده است؟

اگر کودکی با کمک اهداکننده تخمک باردار شد، بهتر است در اسرع وقت به او اطلاع دهید. برخی از بچه ها ممکن است زودتر از بقیه آماده باشند، اما به طور کلی بهترین کار این است که مکالمه را زمانی شروع کنید که کودک پیش کلامی است. با این حال، هرگز برای معرفی این ایده زود نیست.

mehrnoosh2 2

آیا اهداکننده تخمک والد بیولوژیکی است؟

هنگامی که تخمک های اهدا کننده بازیابی شدند، بارور شده و در مادر مورد نظر کاشته می شوند و او نوزاد را تا پایان ترم حمل می کند. هنگامی که کودک متولد می شود، با وجود اینکه فرزند از نظر ژنتیکی با اهدا کننده مرتبط است، زنی که آن را حمل می کند، مادر است.

خطرات اهدای تخمک چیست؟

اهداکنندگان تخمک اثرات درازمدتی از جمله سرطان تهاجمی سینه، از دست دادن باروری و سرطان کولون کشنده را گزارش کرده اند که گاهی تنها چند سال پس از اهدا رخ می دهد. بدون داشتن سابقه خانوادگی این بیماری ها، آنها به اهدای تخمک خود به عنوان علت مشکوک هستند.

فهرست