زیبایی یک میل غریزی و تمایل طبیعی در هر انسانی است که می بایست به آن دست یافت تا حس رضایت در فرد به وجود آید. این حس می تواند همانند هر حس دیگر همچون تشنگی با نوشیدن رفع شود. اما صحبت کردن در مورد مشکلات و بیماری ها برای بسیاری از زنان سخت است.

جالب است بدانید، شما می توانید با درمیان گذاشتن مشکلات ظاهری و زیبایی ناحیه تناسلی خود و تاثیر آن بر روی مسائل محرمانه جنسی خود با متخصص زنان و زایمان به رفع آن بپردازید.

ناحیه تناسلی از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است که جراحی لابیاپلاستی بر روی ناحیه تناسلی خارجی انجام می گردد. ناحیه تناسلی خارجی، از دو قسمت لابیا ماژور و لابیا مینور تشکیل شده است. لابیا ماژور محل رویش مو و لابیا مینور قسمت گوشتی داخلی می باشد.

زیبایی ناحیه تناسلی نسبی است و غالبا لابیاها فرم خاصی ندارند، جالب است بدانید که فرم لابیاها در ناحیه تناسلی هر فرد فرق دارد که زیبایی خودش را دارد، ولی بعضی از اوقات لابیاها به طور غیرطبیعی از حد معمول بزرگتر و همراه با چین و چروک، نامتقارن و تیره رنگ می باشد و این گونه مسائل موجب می شود تا از نظر زیبایی و ظاهری، بهداشت و حتی مسائل جنسی برای فرد مشکلاتی را ایجاد نمایید. همچنین این عوامل می تواند منجر به بروز عفونت های متعدد قارچی، روابط جنسی دردناک شود. به طور معمول افرادی که با این گونه مشکلات مواجه هستند با پوشیدن لباس های تنگ اذیت می شوند. تمامی این موارد موجب می شود تا فرد جهت ترمیم و جراحی لابیاپلاستی به جراح زیبایی زنان مراجعه نمایید.

 

انواع جراحی هایی  که جهت زیباسازی و ترمیم و جوانسازی واژن انجام می شود، عبارتند از :

  • واژینوپلاستی: نوعی جراحی زیبایی مهبل
  • لابیاپلاستی
  • افزایش G- spot
  • برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس
  • فرونوپلاستی
  • پرینوپلاستی
  • مونس پلاستی:جراحی است که به افتادگی پوست شکم بر روی ناحیه تناسلی و یا بزرگی قسمت بالای ناحیه تناسلی زنان گفته می شود

در این مقاله ما عمل لابیاپلاستی رو توضیح خواهیم داد.

روش های جراحی لابیاپلاستی

ترمیم لابیاپلاستی به چند طریق امکان پذیر است، به طور معمول لابیاپلاستی به دو روش جراحی و لیزر قابل انجام است. معمولا لابیاپلاستی به دو روش بیهوشی و بی حسی موضعی صورت می گیرد، لازم است بدانید که انتخاب نوع روش جراحی بسته به شرایط بیمار تعیین می شود و نتایج زیبایی در هر دو روش جراحی و لیزر موفقیت آمیز بوده است.

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل و یا بیحسی موضعی انجام می گیرد. طی انجام جراحی بیمار به هیچ عنوان احساس درد نخواهد داشت . در روش جراحی لابیاپلاستی تعداد بخیه ها به نسبت لابیاپلاستی با لیزر بیشتر بوده، اما در این روش بخیه ها بر روی قسمت داخلی لبه ها زده می شود، که قابل مشاهده نخواهد بود.

به طور معمول جراحی لابیاپلاستی به صورت سرپایی صورت می گیرد و بیمار پس از چند ساعت می تواند از بیمارستان مرخص شود.

 انجام عمل لابیاپلاستی با تکنیک تریم :

در این روش لب های مینور کلامپ شده و برش داده می شود و در نهایت با نخ قابل جذب بخیه زده می شود، این جراحی به طور متوسط ۳۵ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد.

 انجام عمل لابیاپلاستی با وج تکنیک :

در این روش با استفاده از برش V لابیا مینور برش داده می شود و سپس لبه ها با نخ قابل جذب به هم نزدیک و بخیه می شود.

لابیاپلاستی با لیزر

قبل از لابیاپلاستی با لیزر نیازی به انجام مشاوره های پزشکی نیست. انجام لابیاپلاستی با لیزر تنها از طریق بی حسی موضعی با استفاده از پماد و تزریق وریدی صورت می گیرد. یک نکته قابل توجه این است که این روش زیبایی به افرادی که بسیار مضطرب هستند توصیه نمی شود، زیرا احتمال دارد که فرد در حین لیزر کمی احساس درد خفیف داشته باشد.

لابیاپلاستی با لیزر یک روش زیبایی زنان کاملا مناسب است اما انتخاب بیمار می بایست با تشخیص و صلاحدید متخصص زنان و زایمان انجام شود.

به طور معمول لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بخیه ندارد، ولی اگر در مواقعی نیاز به بخیه وجود داشته باشد، چند بخیه کوچک بر روی لبه های ناحیه تناسلی زده می شود که قابل مشاهده خواهد بود. لازم به ذکر است، بخیه ها در هر دو روش جراحی لابیاپلاستی پس از یک هفته جذب می شود و بعد از این مدت بخیه ها می افتد و مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

از هر کدام از این تکنیک ها می توان در عمل لابیاپلاستی استفاده کرد که بستگی به ظاهر لابیاها و تصمیم پزشک دارد.

لابیاپلاستی در تهران

زیبایی‌ ناحیه تناسلی که در سال‌های اخیر محبوبیت پیدا کرده است، شامل اصلاح وضعیتی است که بسیاری از زنان از زیبایی ناحیه تناسلی راضی نیستند یا بر زندگی جنسی آنها تأثیر منفی می‌گذارد. زنانی که برای مداخله یا تغییر تغییراتی که به دلایل زیادی در ناحیه واژن رخ می دهد به متخصصان زنان مراجعه می کنند، اغلب از کشش های دائمی پس از زایمان شکایت دارند. عدم تقارن لب مینور، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین مسائل برای زنان بین ۲۰ تا ۵۰ سال است. خانم‌هایی که همیشه به ظاهر و زیبایی ظاهری خود اهمیت می‌دهند، به دنبال لابیاپلاستی در تهران هستند تا زیبایی درونی خود را تضمین کنند.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

انجام برش و انعقاد یا کواگولیشن همزمان توسط لیزر انجام می گیرد.

بدون خونریزی است.

تورم و درد پس از عمل جراحی با لیزر بسیار کمتر از روش جراحی است.

دوره نقاهت و بهبودی در روش لیزر لابیاپلاستی سریعتر انجام می شود.

فرد روز بعد از عمل می تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد.

معمولا بدون بخیه و یا با حداقل بخیه انجام می شود.

اسکار جراحی یا جای عمل باقی نمی ماند.

روش لیزری لابیاپلاستی با بیحسی موضعی انجام می شود و به صورت سرپایی است و نیازی به بستری کردن نمی باشد.

 

علائم خطرناک بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی

در صورت مشاهده علائم زیر حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید:

۱- ترشح زرد یا سبز از محل عمل

۲- بوی بد واژن

۳- خونریزی زیاد

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

در هر دو روش لابیاپلاستی رعایت برخی توصیه های لازم یک امر ضروری است و بیمار بایستی به این توصیه ها گوش فرادهد. در ادامه به نکات و توصیه های لازم پس از جراحی می پردازیم.

برقراری رابطه جنسی

بیمار می بایست پس از عمل از انجام برخی فعالیت ها اجتناب ورزد، به هیچ عنوان تماس جنسی نداشته باشد و از برقراری رابطه جنسی به مدت شش هفته بپرهیزد، زیرا این ناحیه ظریف است و ممکن است موجب باز شدن بخیه ها و خونریزی شود.

انجام فعالیت های ورزشی و غیر ورزشی

انجام فعالیت های سنگین ورزشی و غیر ورزشی پس از لابیاپلاستی به مدت شش هفته ممنوع می باشد.

همچنین انجام فعالیت های همچون؛ دوچرخه سواری، موتور سواری، انجام فعالیت های سنگین و استعمال دخانیات همچون سیگار کشیدن می بایست به مدت شش هفته ممنوع می باشد.

استراحت

بیمار بایستی پس از این جراحی به مدت یک هفته تا ده روز استراحت نمایید. در صورتی که فرد شاغل است، از ایستادن های طولانی مدت بپرهیزد، زیرا ایستادن  موجب می شود تا بخیه ها جذب نشود و منجر به تورم در ناحیه بخیه ها شود.

مصرف دارو

استفاده از پمادهای موضعی پس از انجام جراحی به منظور جذب بخیه ها توسط جراح زیبایی زنان تجویز می شود.

بیمارانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام می دهند، ممکن است پس از چند روز احساس سوزش داشته باشند که استفاده از کرم های موضعی و مصرف داروهای مسکن در درمان این عارضه موثر خواهد بود و مشکلی برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

تغذیه سالم

تغذیه سالم در روند بهبود درمان بسیار موثر بوده و می تواند موجب بهبود زودتر زخم های جراحی شود، لذا مصرف میوه و سبزیجات تازه را فراموش نکنید تا ناحیه جراحی ترمیم یابد.

رعایت بهداشت

رعایت بهداشت و شست و شو این ناحیه بسیار ضروری است، سعی نمایید پس از شست و شو ناحیه تناسلی را خشک نمایید تا از بروز عفونت های قارچی پیشگیری نمایید.

ناحیه تناسلی یک ناحیه حساس بوده و باید مراقب باشید تا دچار خونریزی و باز شدن بخیه های جراحی نشوید، زیرا این امر می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای بیمار شود.

احتمال هماتوم و جمع شدن خون پس از جراحی وجود خواهد داشت به هر حال می تواند مشکلاتی را برای بیمار داشته باشد، اما اگر به توصیه های متخصص زنان و زایمان خود گوش فرا دهید و توصیه های لازم قبل و بعد را انجام دهید، این احتمال را می توانید کاهش دهید  و از نتایج خوب آن بهره مند شوید.

عمل لابیاپلاستی و تاثیر آن در زیبایی واژن

 

عمل لابیاپلاستی بافت اضافی لبه را برش می دهد. اندازه بزرگ لبه می‌تواند باعث ناراحتی و تحریک جسمانی در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی و مقاربت جنسی شود. عمل لابیاپلاستی ممکن است برای بهبود بهداشت و سلامتی ضروری باشد، زیرا بافت اضافی می‌تواند باعث عفونت شود. لابیا مینور ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که منجر به ایجاد عفونت ادراری شود. این لبه اضافی باعث ظاهری ناخوشایند و نامتقارن در قسمت واژن شما می شود که عمل لابیاپلاستی زیبایی مجدد این ناحیه را به شما هدیه می دهد.

لابیاپلاستی تهران

لابیاپلاستی در واقع به معنای زیبایی دو لبه اندام تناسلی خارجی، یعنی لابیا مینور (لب های کوچک داخلی) و لابیا ماژور (لب های بزرگ خارجی) است. اما از آنجایی که در دنیا و در کشور ما به ندرت جراحی های پلاستیک روی لب های بیرونی و بزرگ انجام می شود، عموماً لابیاپلاستی استفاده می شود. برای انجام لابیاپلاستی تهران میتوانید از کلینیک ما وقت مشاوره بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

آیا انجام جراحی لابیاپلاستی با جراحی های دیگر امکان پذیر است؟

یکی از سوالات شایع در میان زنان این است که آیا امکان انجام جراحی همزمان وجود دارد؟ بایستی گفت امکان انجام لابیاپلاستی به صورت همزمان با دیگر جراحی های زیبایی وجود دارد. گاهی اوقات زمانی که برای انجام لابیاپلاستی و مشاوره به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید، ممکن است مشکلاتی در ناحیه لابیاهای ماژور وجود داشته باشد و این ناحیه دچار چروک و آتروفی چربی ها شده باشد.

در این مواقع افراد می توانند همزمان با انجام لابیاپلاستی با لیزر، تزریق ژل به لابیاهای ماژور انجام دهند و یا اگر جراحی لابیاپلاستی را انجام می دهند همزمان می توانند به تزریق چربی به لابیا ماژور بپردازند، که از نظر ظاهری ناحیه تناسلی بیمار کاملا بدون مشکل باشد و ظاهری زیبایی پیدا کند.

گاهی اوقات انجام لابیاپلاستی به صورت همزمان با سفید کردن ناحیه تناسلی توصیه می شود. افرادی که لابیاپلاستی با لیزر را در مطب انجام می دهند، می توانند همزمان با انجام لابیاپلاستی به سفید کردن ناحیه تناسلی بپردازند.

 

معایب و عوارض جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک روش زیبایی بدون عارضه است، اما همانند هر جراحی زیبایی دیگر ممکن است با عوارضی همراه باشد. انجام لابیاپلاستی با هر کدام از روش ها، نیازمند مراقبت ها و رعایت توصیه های پزشکی می باشد. به منظور پیشگیری از بروز عوارض همچون عفونت های پس از جراحی می بایست به توصیه های متخصص زنان و زایمان خود گوش دهید.

 

دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی

دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی با توجه به روش انجام آن متفاوت می باشد. لازم است بدانید، شکل اصلی لابیاها در مورد جراحی پس از یک ماه و نیم مشخص می شود ولی در مورد لیزر تورم بافت موجب می شود تا مدت زمان بیشتری طول بکشد تا شکل اصلی مشخص شود اما به طور معمول ظاهر ناحیه تناسلی پس از دو تا سه ماه مشخص می شود.

چه عواملی موجب می شود تا شکل لابیاها تغییر کند؟

یکی از عواملی که می تواند موجب بزرگ شدن لابیاها شود، ژنتیک است. در دوران بلوغ لابیاها شکل اصلی خود را نشان می دهند، به طور مثال بزرگ بودن بیش از حد و عدم تقارن در سن بلوغ مشخص می شود.

لازم است بدانید که داشتن رابطه جنسی و اصطحکاک موجب بزرگ شدن لابیاها نخواهد شد. ولی بدانید هر عاملی که موجب تغییر هورمون ها شود، همانند بارداری و زایمان می تواند موجب تغییر شکل لابیاها شود.

در نهایت باید گفت عوامل هورمونی مثل: سن بلوغ، بارداری و زایمان می تواند باعث رشد زیاد لابیاها شود ولی عامل دیگری وجود ندارد که بتواند موجب رشد و تغییر شکل لابیاها شود.

پس از انجام لابیاپلاستی، تغییر شکل در لابیاها به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت. همان طور که ذکر شد مگر اینکه میزان هورمون ها در بدن بالا رود و فرد باردار شود، در این صورت امکان تغییر شکل در لابیاها وجود دارد.

 

سن مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی محدودیت سنی ندارد و در هر دوره سنی قابل انجام است. البته انجام این جراحی می بایست پس از سن بلوغ و اتمام رشد صورت گیرد. لذا انجام جراحی لابیاپلاستی پس از سن هجده سالگی قابل انجام است و این جراحی را می توان تا سنین شصت سالگی انجام گیرد.

آیا جراحی لابیاپلاستی در دوران شیردهی امکان پذیر است؟

انجام جراحی لابیاپلاستی در دوران شیردهی منعی ندارد، البته رعایت توصیه های مراقبتی امری ضروری است. لازم است بدانید، پس از زایمان به تمامی بانوان توصیه می شود تا هیچ جراحی را بر روی ناحیه تناسلی انجام ندهند تا تغییرات هورمونی که در دوران بارداری بوده به تدریج رفع شود و تورم دوران بارداری از بین رود و ناحیه تناسلی به شکل قبل بازگردد، تا جراحی که انجام می شود در بهترین حالت صورت گیرد و به بهترین نتیجه دست یابیم.

فهرست