درصد موفقیت IVF در درمان ناباروری به دو عامل بسیار مهم، “کیفیت” و “کمیت” تخمک بستگی دارد. کیفیت تخمک به طور مستقیم به سن خانم بستگی دارد، چرا که کیفیت تخمک از سن ۳۲ سالگی به طور تدریجی کاهش پیدا می‌کند و این کاهش آن‌قدر قابل ملاحظه هست که بعد از ۴۲ سالگی شانس آی وی اف را تقریباً صفر خواهد کرد.

عامل مهم دیگر در درصد موفقیت IVF ، کمیت یا تعداد تخمک حاصله در آی وی اف است. کمیت تخمک می‌تواند پیش‌بینی شود.با تست خونی ذخیره تخمدان (ای ام اچ) یا به طور دقیق‌تر با سونوگرافی واژینال و اندازه‌گیری تعداد فولیکول‌های هر تخمدان،این فاکتور می‌تواند بسیار اهمیت پیدا کند؛ مخصوصاً در مواردی که ذخیره تخمدان بسیار پایین است و یا در مواردی که سن خانم بیش از ۳۸ سال است و ذخیره تخمدان کمتر از حد معمول می‌باشد.

 

اکثر زوج ها پس از ۱ تا ۲ سال تلاش برای باردار شدن می کنند و به دنبال مشاوره پزشکی هستند، به این معنی که مشکلات باروری دومین دلیل رایج زنان برای مراجعه به پزشک عمومی پس از بارداری است. در صورت عدم درمان، ناباروری می تواند منجر به استرس، افسردگی و ناراحتی عاطفی شود.

شانس موفقیت

نشان داده شده است که سن تنها عامل قوی در پیش بینی موفقیت درمان IVF است. احتمال باردار شدن با افزایش سن زوج‌ها کاهش می‌یابد، اما میانگین سنی زنانی که به دنبال درمان باروری هستند در طول ۲۰ سال گذشته به‌طور پیوسته افزایش یافته است که نشان‌دهنده گرایش زوج‌ها به تشکیل خانواده در آینده است.

شانس موفقیت IVF بعد از ۴۲ سالگی به شدت کاهش می یابد. داده های جمع آوری شده توسط سازمان لقاح و جنین شناسی انسانی (HFEA) نشان داد که درصد چرخه های IVF که منجر به زایمان می شود از ۲۰٪ در سن ۳۸-۳۹ سالگی کاهش می یابد. ۱۴ درصد در سنین ۴۰ تا ۴۲ سال، به تنها ۵ درصد در سن بالای ۴۲ سال هستند.

mehrnoosh4 3

آنچه بیماران می توانند انتظار داشته باشند.

دستورالعمل باروری ما ، که سال گذشته آن را به‌روزرسانی کردیم، توصیه می‌کند که به زنان زیر ۴۰ سال که به مدت ۲ سال برای باردار شدن تلاش می‌کنند، باید ۳ دوره کامل IVF ارائه شود. برای زنان بین ۴۰ تا ۴۲ سال که به مدت ۲ سال یا بیشتر تلاش کرده‌اند و قبلاً IVF دریافت نکرده‌اند یا شواهدی مبنی بر ذخیره تخمدان پایین نشان نداده‌اند، ما یک دوره کامل درمان را توصیه می‌کنیم.

ما استاندارد کیفیت خود را در مورد باروری هفته گذشته منتشر کردیم، که مجموعه ای مختصر از اظهارات است که خلاصه ای از بهترین مراقبت های ممکن را نشان می دهد. استاندارد کیفیت بیان می کند که فرزندان قبلی، و وضعیت رابطه نباید عاملی در تعیین صلاحیت برای درمان باشند. و مشاوره باید در طول درمان در دسترس باشد.

عواملی مانند وزن بدن، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر همگی می توانند بر شانس باردار شدن تأثیر بگذارند، بنابراین استاندارد کیفیت جدید ما شامل ارائه توصیه های مربوط به سبک زندگی، خدمات و مشاوره تخصصی به همراه مشاوره در مورد تعداد جنین های منتقل شده است. این به سن و سایر عوامل پیش بینی کننده موفقیت بستگی دارد و هدف آن ایجاد تعادل بین حداکثر کردن شانس موفقیت و به حداقل رساندن خطر حاملگی چند قلو است.

mehrnoosh3 3

اهمیت ۳ سیکل کامل IVF

چرخه کامل درمان IVF شامل تحریک تخمدان و بازیابی تخمک، تلقیح و جایگزینی جنین می شود.

با این حال، زوج‌های جوان سالم معمولاً تنها حدود ۲۰ درصد شانس بارداری طبیعی در یک ماه دارند.

اکثر زنان معمولاً نرخ موفقیت ۲۰-۳۵٪ در هر سیکل را مشاهده می کنند، اما احتمال باردار شدن با هر دور متوالی کاهش می یابد، در حالی که هزینه آن افزایش می یابد. اثر تجمعی سه دوره کامل IVF شانس بارداری موفق را به ۴۵-۵۳ درصد افزایش می دهد. به همین دلیل است که ما سیکل IVF را توصیه می کنیم زیرا هم مقرون به صرفه ترین و هم از نظر بالینی موثرترین تعداد برای زنان زیر ۴۰ سال است.

چرا استاندارد کیفیت مهم است؟

بررسی توسط کلینیک ما نشان داد که بیش از ۸۰ درصد از گروه‌های راه‌اندازی بالینی (CCGs) در ارائه تعداد توصیه‌شده سیکل‌های  IVF   شکست خورده‌اند، و بیش از نیمی از آنها تنها یک دوره را به زوج‌های واجد شرایط ارائه می‌دهند. برخی اصلاً هیچ درمانی ارائه نمی دهند. همچنین دریافتیم که معیارهای واجد شرایط بودن از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، با فرزندان قبلی، وضعیت رابطه، و جنسیت همه به عنوان عوامل تعیین کننده استفاده می شود.

میزان موفقیت IVF در اولین تلاش چقدر است؟

به طور کلی، برای زنانی که IVF را شروع می کنند، ۳۳٪ در نتیجه اولین سیکل خود بچه دار می شوند که در سیکل هشتم به ۵۴-۷۷٪ افزایش می یابد.

mehrnoosh2 3

بهترین سن برای انجام IVF چه سنی است؟

با این اوصاف، نرخ موفقیت IVF برای زنان زیر ۳۵ سال بالاتر است، اما زنان در اواخر ۳۰ سالگی و اوایل ۴۰ سالگی نیز می توانند بارداری موفقی داشته باشند. بر این اساس، اوایل دهه ۴۰ برای اکثر زنانی که IVF را در نظر می گیرند، محدودیت سنی بالایی است.

چه کسی کاندیدای مناسب برای IVF است؟

شما به طور بالقوه کاندیدای مناسبی برای IVF هستید اگر موارد زیر را داشته باشید: مشکلات باردار شدن از طریق رابطه جنسی، به ویژه همراه با داروهای باروری. اندومتریوز لوله های فالوپ مسدود شده یا از دست رفته یا سایر مشکلات لوله.

چند دور IVF طبیعی است؟

باربارا لوک، اپیدمیولوژیست باروری در دانشگاه ایالتی میشیگان که مطالعه خود در مورد موفقیت تجمعی چرخه های IVF متعدد، با یافته های مشابه، در سال ۲۰۱۲ در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، گفت: “نه دوره بسیار زیاد است.” “میانگین دو تا سه است.”

 

علت عدم موفقیت IVF چیست؟

اکثر متخصصان باروری معتقدند که در بیش از ۹۵ درصد از شکست های IVF به دلیل توقف جنین است. ایست جنینی اغلب به دلیل ناهنجاری های کروموزومی یا سایر ناهنجاری های ژنتیکی در آن جنین ها است که آنها را برای ادامه رشد طبیعی و لانه گزینی پایدار آنقدر “ضعیف” کرده است.

چگونه می توانم اولین IVF خود را موفق کنم؟

چگونه درصد موفقیت IVF افزایش دهیم؟

  1. وزن سالم را حفظ کنید.
  2. سلامت اسپرم را بهینه کنید.
  3. با یک دکتر عالی و آزمایشگاه جنین شناسی آشنا شوید.
  4. استرس خود را کاهش دهید.
  5. سیگار کشیدن را ترک کن.
  6. به مصرف مکمل ها توجه کنید.
  7. اطمینان حاصل کنید که سطح کافی ویتامین D دارید.
  8. روی پشتکار و صبر تمرکز کنید.

mehrnoosh1 3

آیا نوزادان IVF طبیعی هستند؟

اکثریت قریب به اتفاق مطالعات تا به امروز نشان می دهد که رشد نوزاد در کودکانی که از طریق IVF باردار می شوند طبیعی است. عامل خطر اصلی در مشکلات رشدی نوزاد به دلیل زایمان زودرس است که در حاملگی های چند قلو (دوقلو و غیره) شایع تر است.

آیا ۳ تخمک برای IVF خوب است؟

به همین دلیل است که مراکز IVF زنان را برای دریافت تخمک کافی تحریک می کنند. زنان زیر ۳۸ سال در برنامه IVF ما نرخ تولد زنده قابل قبولی دارند حتی با تنها ۳ تا ۶ تخمک، با بیش از ۶ تخمک بهتر عمل می کنند و با بیش از ۱۰ تخمک بهترین عملکرد را دارند. نرخ موفقیت زمانی بسیار بهتر است که تعداد تخم مرغ نسبتاً بالایی به دست آید.

چه کسانی نمی توانند IVF انجام دهند؟

چه کسی کاندید مناسبی برای IVF نیست؟ لقاح آزمایشگاهی ممکن است برای همه موثر نباشد. شرایطی که ممکن است با موفقیت IVF تداخل داشته باشد شامل تومورهای فیبروم، اختلال عملکرد تخمدان، سطح غیر طبیعی هورمون ها و ناهنجاری های رحمی است. زنانی که این مشکلات را دارند ممکن است با نرخ بارداری کمتری با IVF روبرو شوند.

فهرست