لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی یک شیوه جدید جراحی در رشته زنان است که در چند سال اخیر خیلی از متخصصین از این روش برای درمان استفاده می کنند. در صورتی که توسط فرد متخصص و متبحر انجام شود می تواند درمان بسیار موفق و مفیدی باشد و جایگزین بسیار مناسبی برای روش های قدیمی جراحی باز محسوب شود. در جراحی های باز بیمار بعد از عمل بسیار درد داشت و دوره نقاهت طولانی تری را تجربه میکرد.

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود ؟

چند سوراخ کوچک روی شکم ایجاد می کنیم سوراخ اصلی که از طریق آن دوربین داخل شکم می شود، ناف است . از طریق ناف شکم با گاز پر می شود و به راحتی تصاویر داخل شکم روی صفحه ی مانیتور نشان داده می شود و ما می توانیم به کمک ابزار شروع به کار کنیم .
یک مسئله ی مهم در لاپاراسکوپی این است که به این دلیل که با دوربین داخل شکم را مشاهده می کنیم، بزرگ نمایی داریم و خیلی راحت تر می توانیم داخل شکم را بررسی کنیم بنابراین دقت کار پزشک بالاتر می رود. در صورتی که کوچک ترین ضایعه در ناحیه ای که عمل صورت می گیرد وجود داشته باشد قابل تشخیص و درمان است .
در لاپاراسکوپی از وسایل ظریفی که داخل شکم استفاده می شود کمک گرفته می شود و باعث می شود آسیب کمتری به بافت ها وارد شود و عوارض کمتری خواهد داشت .

چه افرادی کاندید مناسب جراحی لاپاراسکوپی هستند ؟

لازم به ذکراست که هر فردی کاندید مناسب عمل لاپاراسکوپی نیست و نیاز است بیماری که به متخصص زنان مراجعه می کند یک بررسی کلی در مورد آن صورت بگیرد تا ببینیم چه روشی برای بیمار مناسب تر است .
• بیمار باید از نظر قلبی، عروقی و ریوی بررسی شده باشد . زیرا در لاپاراسکوپی داخل شکم بیمار گاز زده می شود و پوزیشن بیمار به حالت برعکس قرار می گیرد، ممکن است فشار بر روی قلب و عروق وارد شود بنابراین لازم است حتماً بیمار از لحاظ سوابق بیماری بررسی شود.
• داروهایی که بیمار مصرف می کند باید بررسی شود .

اقدامات قبل و بعد از جراحی لاپاراسکوپی

اقدامات قبل و بعد از جراحی لاپاراسکوپی بستگی به نوع جراحی که قرار است برای بیمار انجام شود، دارد بنابراین لازم است یک سری هشدارهایی به بیمار داده شود .
یکی از عوارض لاپاروسکوپی عارضه ی لخته خون (لخته های داخل عروق پا) است . به دلیل پوزیشن که بیمار به هنگام لاپاراسکوپی می گیرد و فشاری که به بیمار وارد می شود ممکن است بیمار بعد از لاپاراسکوپی دچار لخته های داخل عروق پا ، آمبولی و یا خونریزی شود .
• لازم است از بیمار حتماً نوع داروهایی که قبلاً استفاده کرده است پرسیده شود .
• نوشیدن چای سبز به مقدار زیاد بعد از عمل بیمار را مستعد به خونریزی می کند.
• از دیگر موارد میتوان به خوردن سیر آسپرین، ویتامین ها و … اشاره کرد .
• بهتراست از یکی دو هفته قبل از عمل لاپاراسکوپی از خوردن داروها و یا خوردن مواد گیاهی که ضروری نیست پرهیز شود.
• از چند روز قبل از عمل لاپاراسکوپی لازم است بیمار حتماً غذاهای سبک مصرف کند .

اقدامات حمایتی حین جراحی

• جوراب هایی ضد آمبولی هستند و لازم است بیمار قبل از عمل لاپاراسکوپی لازم تهیه کند و روز عمل بپوشد .
• زمان عمل باید توسط متخصص زنان کوتاه باشد زیرا هر چه زمان عمل طولانی تر شود عوارض بیشتر خواهد بود.
• انجام لاپاراسکوپی تکنیک خاصی می خواهد زمانی که می خواهیم داخل شکم سواخ ها را ایجاد کنیم باید مراقب باشیم تا آسیببی به ارگان های حیاتی بیمار وارد نشود.

فواید جراحی لاپاراسکوپی

همان طور که گفته شد اکثر بیماری های زنان را می توان با لاپاراسکوپی درمان کرد به خصوص انواع کیست تخمدان، فیبروم های رحمی، آندومتریوز و چسبندگی ها و مشکلاتی که داخل لگن به وجود آمده است، همچنین آندومتریوز که تشخیص و درمان اصلی آندومتریوز با لاپاراسکوپی است .

چرا از لاپاراسکوپی استفاده می کنیم ؟

در رشته زنان همان طور که می دانید ما با رحم، لوله های رحم و تخمدان ها سر و کار داریم که ارگان های حیاتی برای خانم ها هستند زیرا باعث باروری و تولید مثل می شوند و باید خیلی با ظرافت و با لطافت برخورد کنیم .
در لاپاراسکوپی به دلیل این که دست وارد نمی شود و از ابزار های ظریف داخل شکم استفاده می شود کمترین آسیب را می توانیم بزنیم و هرچه دستکاری روی تخمدان ها، لوله ها و … کمتر باشد چسبندگی های بعد از عمل کمتر می شود در نتیجه احتمال نازایی و ناباروری بعد از عمل کمتر خواهد بود و این مسائلی است که برای بیمار بسیار مهم است.

مراقبت بعد از عمل

• مهم ترین مساله ای که بیمار باید در جریان کامل باشد این است که داخل شکم گاز پر می شود و بعد از عمل لاپاراسکوپی خارج می شود. بعد از عمل مقداری از گاز داخل شکم باقی می ماند نکته ی مهم این است که بیمار حتماً باید بعد از عمل قدم بزند و نفس های عمیق بکشد.
• لازم است جوراب هایی ضد آمبولی را تا دوهفته استفاده کنند .
• بعد از لاپاراسکوپی بیمار ها نیاز به نقاهت طولانی ندارند زیرا دردی ندارند و حالشون خوب است و خیلی سریع می توانند مرخص شوند و به زندگی عادیشان برگردند .

چرا درد در جراحی لاپاراسکوپی کمتر از جراحی باز است ؟

وقتی اعصاب حسی پوست بیمار آسیب ببیند بیمار درد دارد در عمل های باز ما مجبور هستیم برش نسبتاٌ بزرگی را روی پوست دهیم وخیلی از اعصاب حسی امکان دارد صدمه ببیند به صورت تقریبی می توان گفت که دو سوم درد به دلیل پاره شدن اعصاب حسی پوست است، اما در لاپاراسکوپی چند سوراخ بر روی شکم بیمار زده می شود و قطر آن ها حداکثر یک سانت است بنابراین بافت بدن بیمار خیلی آسیب نمی بیند.

هزینه جراحی

در لاپاراسکوپی از یک سری وسایل که داخل شکم بیمار وارد می شود استفاده می کنیم و هزینه این عمل نسبت به جراحی باز یک مقدار بالاتر است زیرا وسایلشان گران تر است .البته بعضی از بیمه ها یک سری از این وسایل را ساپورت می کنند .

فهرست