مراحل IVF برای زنان:

یکی از روش های درمان ناباروری در زنان و مردان می باشد که مراحل IVF عبارتند از :

۱. افزایش تولید تخمک 

پس از آن‌ که سیکل طبیعی شما آغاز شد، یک هورمون باروری شناخته شده، به‌ نام گنادوتروپین به شما داده خواهد شد. شما معمولاً روزانه به‌مدت ۱۲ روز، آن‌ را به خود تزریق می‌کنید. این هورمون تعداد تخمک تولید شده شما را افزایش می‌دهد.

۲.نظارت بر پیشرفت در مراحل IVF 

کلینیک، پیشرفت شما را در طول درمان دارویی، از طریق اسکن سونوگرافی واژینال نظارت خواهد کرد. اولین اسکن معمولاً ۷ روز پس از اولین تزریق است. بین ۳۴ تا ۳۸ ساعت قبل از جمع‌آوری تخمک‌ها، یک هورمون به شما تزریق می‌شود که کمک می‌کند تخمک‌های شما بالغ شوند. زمان تزریق که معمولاً در رأس ساعت ۲۲ انجام می‌شود، برای این مرحله بسیار مهم است.

۳.جمع‌آوری تخمک

تخمک‌های شما معمولاً از طریق هدایت سونوگرافی هنگامی که شما بی‌هوش هستید، جمع‌آوری می‌شوند. یک سوزن تو خالی به پروب سونوگرافی متصل شده و از فولیکول در هر تخمدان جمع‌آوری می‌شود. شما ممکن است کمی درد و کبودی، گرفتگی و یا به میزان کم، خونریزی را از واژن خود تجربه کنید.

بعد از آن‌ که تخمک‌های شما جمع‌آوری شدند، به شما داروهایی در قالب شیاف، تزریقی یا ژل به منظور کمک به آماده‌سازی آندومتر رحم، برای انتقال جنین داده می‌شود. اگر جنین شما منجمد است، شیاف چند روز قبل از انتقال بسته به روز جنین تجویز میشود.

۴.بارور کردن تخمک‌ها

تخمک‌های شما ، به اسپرم شریک خود یا با اسپرم اهدایی تزریق شده و در محیط آزمایشگاه برای ۲۰ – ۱۶ ساعت بعد از وجود نشانه‌های باروری، کشت داده می‌شوند. آن‌هایی که بارور شده‌اند (جنین نامیده می‌شوند) در انکوباتور آزمایشگاه ۵ تا ۶ روز رشد خواهند کرد.جنین‌ شناس، جنین‌ها را بررسی کرده و بهترین آن‌ها را به منظور انتقال انتخاب خواهد کرد. هر جنین باقی‌مانده با کیفیت مناسب می‌تواند برای استفاده در آینده فریز گردد.

۵. مرحله انتقال جنین

اگر شما زیر ۴۰ سال دارید، ۱یا ۲ جنین انتقال داده می‌شود و اگر بالای ۴۰ سال دارید، حداکثر ۳ جنین ممکن است منتقل شود. تعداد جنین‌های منتقل شده به دلیل خطرات چند‌قلویی محدود شده است. ممکن است پزشک شما پیشنهاد بدهد که یک جنین منتقل شود (SET). اگر او احساس کند که این کار بهترین گزینه برای شماست. این روش شبیه برداشته شدن اسمیر دهانه رحم می‌باشد، یک لوله مناسب (کاتتر) با استفاده از سونوگرافی هدایت و از گردنه رحم عبور می‌کند و جنین از طریق لوله به رحم منتقل می‌شود. این روش معمولاً بدون درد است و به هیچ آرام‌ بخشی نیاز ندارد. اما شما ممکن است کمی احساس ناخوشایند داشته باشید، چون در هنگام سونوگرافی مثانه شما باید پُر باشد.

مراحل IVF برای مردان:

در محدوده زمانی که تخمک‌های شریک شما جمع‌آوری می‌شود،از شما خواسته می‌شود که یک نمونه از اسپرم خود را آماده کنید.اسپرم شسته شده، فعال و طبیعی، از اسپرم، با کیفیت تر جدا خواهد شد. اگر شما اسپرم منجمد شده دارید، ابتدا باید از انبار انجماد خارج، گرم شده و به همان روش اشاره شده آماده شود.

فهرست