Search
Close this search box.
واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

پاپیلومای انسانی که به ویروس HPV  معروف است، نوعی بیماری عفونی در جوامع امروزی است که به دو گروه کم خطر و پرخطر تقسیم می شود و نوع پرخطر ویروس، عامل اصلی سرطان دهانه رحم بانوان می باشد. یکی از راه های پیشگیری از عفونت HPV ، تزریق واکسن گارداسیل به شمار می رود. این واکسن از ایجاد و تجمع ویروس های عامل انواع مختلف سرطان مقعد، دهانه رحم و ورودی واژن جلوگیری می کند. کاربرد دیگر این واکسن، پیشگیری از انواع زگیل های تناسلی نیز می باشد. خوشبختانه مشاهده می شود که در جوامعی که از این واکسن استفاده شده است، آمار سرطان رحم تا ۹۰ درصد کاهش داشته است. این واکسن به صورت محلولی از ذرات مشابه ویروس‎ های مرده است که در گیرنده هیچ نوع بیماری ایجاد نمی کند. 

چرا باید واکسن گارداسیل بزنیم؟

معمولا افرادی که از نظر جنسی فعالیت زیادی دارند، در مقطعی از زندگی خود دچار HPV می شوند و گاهی خود آن ها از این بیماری اطلاعاتی ندارند. HPV  یا همان ویروس زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی، از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد. در اکثر مواقع، بیماری HPV علائمی نداشته و با گذشت زمان از بین می رود. ولی گاهی برخی از ویروس ها باعث سرطان های مختلف مانند سرطان دهانه در زنان می شوند. در حالتی دیگر این ویروس ها سبب زگیل های تناسلی می شود. 

هر ساله در کشور آمریکا، حدود ۱۲ هزار زن مبتلا به سرطان دهانه رحم شناسایی می شوند که ۴ هزار نفر آن ها جان خود را از دست می دهند. اهمیت دریافت واکسن زگیل تناسلی بسیار زیاد است، اما به صورت کلی این مزایا را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • از بین رفتن احتمال درگیری فرد به عفونت ‎های ویروسی HPV
 • از بین رفتن احتمال مبتلا شدن به عفونت ‎های دیگر در عفونت ‎های طبیعی با ویروس مشابه
 • واکسیناسیون ایمن در برابر افرادی که ضعف سیستم ایمنی بدن دارند.
 • امکان مصرف واکسن به وسیله بیمارانی که از HPV دچار ضایعه قبلی بوده‎ اند.
 • جلوگیری از ابتلا افراد مختلف مانند نوجوانان به بیماری زگیل تناسلی
 • از بین رفتن احتمال انتقال در همه بیمارانی که به شکل پر خطر ناقل این ویروس هستند.

لازم است بدانید که واکسن گارداسیل به هیچ عنوان خاصیت درمانی نداشته و فقط جهت از بین بردن احتمال انتقال و  پیشگیری استفاده می شود.

ماندگاری اثر واکسن گارداسیل

ماندگاری اثر واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل حداقل افراد را به مدت ۱۴ سال در برابر انواع عفونت های HPV، زگیل تناسلی و ضایعات پیش سرطانی محافظت می نماید. دانشمندان در سراسر دنیا، جهت بررسی و ارزیابی حفاظت بلند مدت واکسن گارداسیل در مقابل ویروس در حال انجام مطالعاتی هستند. ولی به صورت کلی اعتقاد بر این مسئله است که لازم است چند دهه به طول انجامد. البته در این زمان، هیچ نوع نشانه ای جهت ضرورت دوز تقویت کننده وجود ندارد.

واکسن گارداسیل در چند دوره تزریق می شود؟

واکسن گارداسیل مانند دیگر واکسن ها در عضله بازو تزریق می شود. بر اساس نظریه سازمان پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا، پسران و دختران نوجوان لازم است که در فاصله سنی ۱۱ تا ۱۲ سال و به فاصله ۶ ماه، دو دوز از واکسن HPV  را تزریق نمایند. البته نوجوانان زیر سن ۱۱ سال و بیشتر از سن ۱۲ سال نیز باید بر اساس همین برنامه ۲ دوره واکسن را دریافت کنند.

بر اساس نظریه دانشمندان، برای نوجوانان زیر ۱۵ سال،  دریافت ۲ دوز از واکسن گارداسیل، اثرات کامل و مثبتی خواهد داشت. ولی اگر همین نوجوان بعد از سن ۱۵ سالگی و تا سن ۲۶ سالگی، جهت تزریق این واکسن اقدام نمود، لازم است که ۳ دوز از این واکسن دریافت نماید.  این تزریق به این صورت است که فاصله تزریق دوز اول تا دوز دوم یک ماه بوده و فاصله تزریق دوز دوم تا سوم نیز مدت ۳ ماه می باشد. البته لازم است بدانید که سازمان FDA  برای زنان و مردانی که تا پیش از سن ۲۶ سالگی واکسن گارداسیل ۹ را دریافت نکردند، تزریق این آمپول را تا سن ۴۵ سالگی مناسب می داند.

از نکات مهم تزریق واکسن این است که به هیچ عنوان این واکسن نباید در بدن زنان باردار، زنان شیرده و نیز افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، تزریق گردد.

نحوه عمل واکسن گارداسیل 

نحوه عمل واکسن گارداسیل 

واکسن گارداسیل تشکیل شده از پروتئین های متصل به یک سطح ویروس می باشد. هنگامی که واکسن از این پروتئین ها تهیه و وارد بدن شد، بدن با این آنتی ژن های بیگانه شروع به مبارزه می کند. در این جنگ، آنتی بادی ساخته می شود و در بدن می ماند تا در زمان روبرو شدن مجدد با ویروس با آن مقابله کرده و آن را نابود کند. 

چه افرادی می توانند واکسن گارداسیل بزنند؟

واکسن HPV به تمامی افرادی که رابطه جنسی دارند، پیشنهاد می شود. ولی تزریق واکسن برای بعضی از گروه ها، ضرورت دارد. به طور جدی توصیه می شود که افراد زیر این واکسن را تزریق نمایند: 

 1. افرادی که رابطه جنسی پرخطر دارند.
 2. کسانی که بیشتر از یک شریک جنسی دارند.
 3. افرادی که به علت شغل خود، در معرض ابتلا به HPV هستند.
 4. افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی شده اند.
 5. کسانی که شریک جنسی شان به این بیماری مبتلا شده است.
 6. زنان و مردانی که هم جنس باز هستند.

چه زمانی باید واکسن گارداسیل بزنیم؟

تزریق آمپول گارداسیل بعد از ابتلای فرد به بیماری تاثیر خاصی بر روی بیمار ندارد. علاوه بر این متخصصان معتقدند که بدن انسان در سنین پایین تر، پاسخ بهتری به تزریق این واکسن از خود نشان می دهد. در نتیجه باید گفت که بهترین زمان تزریق واکسن HPV در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالی و پیش از شروع فعالیت جنسی می باشد. این رده سنی به وسیله سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌ های ‌کشور آمریکا تایید شده و گاهی برخی کشورها از ۹ سالگی به تزریق این واکسن اقدام می کنند.

  در حقیقت محدودیت سنی جهت تزریق این واکسن برداشته شده است و مادامی که واکسن زگیل تناسلی در سنین بالا تزریق گردد، تا حدودی از اثربخشی آن کاسته می شود. متاسفانه دستورالعمل این واکسن در ایران به درستی رعایت نمی‌ شود. علت دلیل آن، نگرانی دولت و مسئولین از بابت شروع زود هنگام روابط جنسی در نوجوانان می باشد. این نگرانی در حالی است که تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است که تزریق واکسن گارداسیل در سن پایین، هیچ نوع ارتباط مستقیمی با آغاز فعالیت های جنسی ندارد.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط