Search
Close this search box.
لابیا چیست

لابیا چیست؟

بسیاری از افراد با واژه لابیا آشنا نیستند و سوالی که برایشان پیش می آید این است که لابیا چیست؟ لابیاها بافتی نازک در قسمت بیرونی اندام تناسلی زنان در ناحیه واژن هستند که از کلیتوریس، واژن و مجرای ادرار محافظت می کنند و در حین فعالیت جنسی چروک می­شوند. در واژن دو جفت لابیا وجود دارد که به آن لب هم گفته می ­شود. در واقع لب‌ها در قسمت بیرونی واژن به نام لابیا بزرگ یا لابیاماژور شناخته می‌شوند و چین‌های پوستی در داخل که به واژن منتهی می‌شوند، به لابیا مینورمعروف هستند.

به کدام قسمت لابیا می گویند؟

لابیا در بدن زنان پوست بیرونی لب مانند در قسمت ورودی واژن است. به طور معمول، لابیا ماژور لابیاهای خارجی یا لب های چاق هستند و با موهای ناحیه تناسلی پوشیده شده اند. ساختار لابیا مینور در کنار لابیا بزرگ قرار دارد. آنها از کلیتوریس شروع می شوند و به زیر ورودی واژن ختم می­شوند و با هم تمام ناحیه تناسلی یا واژن را تشکیل می­دهند.

لابیا

و رنگ لابیاها در هر فرد متفاوت است. یک لب می تواند شکل یا اندازه ای متفاوت از لب دیگر داشته باشد که البته شکل و اندازه لابیای مسئله نگران کننده ای نبوده و امری طبیعی است، و با تغییر هورمون های دوران بلوغ این تغییرات رنگ و اندازه در لابیاها ایجاد می­شود.

لابیا ماژور چیست؟

لبه بیرونی واژن یا اصطلاحا لابیا ماژور ( labia majora) به عنوان لب های بزرگتر معرفی می­شود. لبهای بزرگ یک جفت چین های پوستی برجسته هستند که مرزهای طولی جانبی شکاف فرج را تشکیل می­دهند. لابیا بزرگ چین‌هایی را تشکیل می‌دهد که لب‌های کوچک، کلیتوریس، دهلیز فرج، پیازهای دهلیزی، غدد بارتولین، غدد اسکن، مجرای ادرار و دهانه واژن را می‌پوشاند. قسمت قدامی چین‌های لابیا ماژور به هم می‌رسند و شکاف لبی قدامی را مستقیماً در زیر مونس پوبیس تشکیل می‌دهند. در حالی که قسمت پایینی لابیا ماژور به هم می­رسد و کمیسور لبی خلفی را تشکیل می­دهد. لبهای بزرگ با خون غرق می شوند و در هنگام برانگیختگی جنسی بزرگ تر به نظر می­رسند.

لابیای بزرگ یا همان لابیا ماژور، حاوی فولیکول­های موی متعدد و همچنین غدد آپوکرین، اکرین و چربی است. غدد آپوکرین یا همان غدد بویایی، ساختارهای لوله‌ای هستند که از یک چرخه کامل از مراحل ترشحی عبور می‌کنند.  غدد اکرین که به آن غدد عرق نیز گفته می­شود، حاوی سلول هایی هستند. غدد اکرین لومینای کوچکتری نسبت به غدد آپوکرین دارند. غدد عرق در طول زندگی مدام فعال هستند.

لابیا مینور چیست؟

لابیا مینور یا لب­های کوچک، دو چین داخلی پوست هستند که دهانه واژن را احاطه کرده اند. لابیا مینور بخشی از اندام تناسلی خارجی زن یا اندام تناسلی موجود در جنس ماده است، که شامل مونس پوبیس، دهانه واژن، پرده بکارت و کلیتوریس می­باشد.

در طی تحریک جنسی، لابیا مینور با پخش روانکاری از غدد واقع در واژن و اطراف آن، بطور مثال غدد بارتولین، به برانگیختگی کل ناحیه دهلیز و کلیتوریس کمک می­کند. این مسئله به تسهیل مقاربت بدون درد و لذت بخش واژینال منجر می­شود.

در تعریفی کوتاه از لابیامینور و وظایف آن باید گفت که چین های داخلی واژن که لابیا مینور نامیده می­شود به معنای لب های کوچک است. این چین های پوستی از دهانه مجرای ادرار و واژن محافظت می­کند. بسیاری از غدد چربی یا تولید کننده چربی نیز در لابیا مینور وجود دارند و از طریق مجاری تا سطح پوست گسترش می­یابند.

اگر قصد انجام جراحی لابیاپلاستی دارید فرم زیر را تکمیل کنید تا مشاوران با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام شما با موفقیت ارسال شد. مشاوران در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.
پیام خود را مجدداً ارسال نمایید

اندازه طبیعی لابیامینور چقدر است؟

لابیا چیه و چه اندازه ای داره؟ در حالت طبیعی اندازه لابیامینورها بدین صورت است که  طول آنها حدود ۰.۴ تا ۶.۴ سانتی متر بوده و عرض آن به طور متوسط حدود ۲ سانتی مترمی­باشد. توجه به این نکته مهم است که اندازه واقعی لابیامینورها در اکثر خانم ها بسیار گسترده تر است، چرا که در اغلب زنان با انواع معمولی از ۱.۲ تا ۱۰ سانتی متر طول و ۰.۷ تا ۵ سانتی متر عرض نیز دیده شده است.

نکته مهم این است که ممکن است دو لابیای یک زن اغلب طول های متفاوتی داشته باشند. این نشان می­دهد که تغییرات قابل توجه در اندازه لابیا از یک طرف به طرف دیگر، و همچنین بین زنان مختلف، کاملا طبیعی است و هرگز نباید به هیچ وجه به عنوان یک مسئله غیر طبیعی به آن نگاه کرد.

وظیفه و کار اصلی لابیا مینور این است که جهت محافظت از دهانه واژن و مجرای ادرار در برابر تحریک مکانیکی، خشکی و عفونت عمل می­کند.

آپارات

علت بزرگی لابیامینور چیست؟

اندازه، فرم یا رنگ لابیاها در هر زنی متفاوت است. این تغییرات زمانی رخ می دهد که زن در دوران بلوغ قرار میگیرد. زمانی که لابیا مینور بسیار بزرگتر از لابیا ماژور باشد، این بیماری هیپرتروفی لابیا مینور نامیده می­شود. در حالی که هیچ دلیل روشنی برای بزرگی لابیامینور یا همان هیپرتروفی لابیا مینور وجود ندارد، پزشکان در مطالعات علمی خود شواهدی غیرمستقیم از ارتباط هورمونی با دوره‌های گذرا، التهاب موضعی قبل از تولد یا در دوران بلوغ پیدا کرده‌اند. برخلاف تصور رایج، این بیماری به دلیل خودارضایی یا عفونت های مقاربتی ایجاد نمی­شود. بلکه علل احتمالی عبارتند از:

ژنتیک: برخی از افراد ممکن است دارای عوامل ژنتیکی باشند که باعث ایجاد لابیای بزرگ یا نامنظم در آنها می­شود.

دلایل هورمونی ناشناخته: چرا که لابیا ممکن است در طول بلوغ تغییر کند یا به طور غیر طبیعی رشد کند.

افزایش سن: با گذشت عمر و تغییرات در بدن ممکن است منجر به این اتفاق شود.

فعالیت های ورزشی: مثلا دوچرخه سواری ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و موجب ایجاد لایه محافظ چربی در لابیا بزرگ شود.

تماس با دکتر مهرنوش امیری

آشنایی با عمل زیبایی لابیا

عمل زیبایی لابیا یا اصطلاحا لابیاپلاستی یک روش جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا است. این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا ،کاهش ناراحتی فیزیکی در بانوان و یا در برخی موارد نادر به عنوان بخشی از جراحی تایید جنسیت انجام می­شود.

عمل زیبایی لابیا باید حتما توسط یک جراح زیبایی و یا جراح و متخصص زنان انجام شود. در طول لابیاپلاستی و بسته به دلیلی که برای آن این کار انجام می­شود، جراح  یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

  • مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا می_کند.
  • یک ماده پرکننده یا چربی به لابیا تزریق می­کند تا آن را بزرگ کند.
  • لابیا را از بافت دیگر بازسازی می­کند.

عمل لابیا پلاستی یک نوع جراحی زیبایی محسوب می­شود که کمک می کند بانوان حس رضایت و اعتماد به نفس بیشتری از خود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط